Nasza historia

Powstanie szkoły i jej historia

Budynek naszej szkoły przy ul. Berwińskiego zbudowano na samym początku XX wieku, w latach 1903-1905. Nasza historia jest ściśle związana z założeniem w 1834r. Towarzystwa do Upiększania Miasta. Dbając o rozwój miejskiej infrastruktury, członkowie Towarzystwa zakupili znaczne tereny, sięgające od ówczesnej szosy Głogowskiej po ul. Wyspiańskiego wraz z parkiem Wilsona.

Towarzystwo do Upiększania Miasta działało do 1903 roku, dbając o zieleń Poznania i odpowiadając za posadzenie wielu drzew, które do dziś rosną w Parku Wilsona oraz przylegających do niego ulicach. Gdy pieczę nad ogrodem – parkiem przejęło miasto, na obszarze byłej szkółki drzew wybudowano bardzo potrzebną dla łazarskiej młodzieży szkołę.

Projekt budynku powstał w Miejskim Urzędzie Budowlanym pod kierunkiem Heinricha Gruedera. Autorem rozwiązania przestrzennego był inspektor budowlany Feliks Moritz. Powstała wzorcowa szkoła średnia (IV Mitteschule) z 3 aulami, 28 klasami, nowocześnie wyposażonym gabinetem fizycznym oraz salą gimnastyczną. Początkowo nasza szkoła składała się z kilku budynków. Główny budynek dominował nad mniejszymi, zawierającymi jedynie pomieszczenia higieniczne lub sale gimnastyczne. Budynek od strony ul. Berwińskiego prezentował się imponująco – skomplikowane bryły, bardzo wysokie neorenesansowe szczyty nadające swoisty rytm architekturze budynku. Dzięki przemyślanemu projektowi, od początku w szkole mogło się uczyć 1100 - 1600 uczniów.

W okresie II wojny światowej, budynek pełnił rolę szpitala wojskowego. Po wojnie do murów naszej szkoły wróciły dzieci - w latach 70 w budynku mieściły się cztery szkoły podstawowe: Nr 9, Nr 15, Nr 26, Nr 43. Następnie numer 9 został przydzielony nowej szkole przy ul. Łukaszewicza, numer 43 - szkole przy ul. Stalingradzkiej, a pozostałe dwie szkoły 1 IX 1970r. połączono w jedną o numerze 26.

Nasza szkoła pozostaje jedną z najstarszych na terenie nie tylko Łazarza, ale i całego miasta. Ponad stuletnia tradycja obliguje nas do pozostawania ważnym punktem na edukacyjnej mapie Poznania.

Współcześnie

Z roku na rok nasza szkoła rozwija swoją ofertę edukacyjną, dokładając wszelkich starań, aby była bogata i atrakcyjna dla naszych uczniów.

Najmłodsi uczniowie szkoły – dzieci z oddziałów przedszkolnych, otoczeni są wszechstronną opieką wychowawców i nauczycieli specjalistów: pedagoga, psychologa, logopedy, nauczyciela terapeuty prowadzącego zajęcia korekcyjno-kompensacyjne oraz nauczyciela prowadzącego zajęcia gimnastyki korekcyjnej.

Doświadczona i wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska uatrakcyjnia uczniom czas, prowadząc takie zajęcia, jak: zajęcia komputerowe, zajęcia teatralne, warsztaty taneczne i plastyczne, wycieczki i wyjścia. Wszystkie zajęcia mają na celu rozwinięcie kreatywności i kompetencji społecznych naszych wychowanków.

Jednym ze znaków rozpoznawalnych szkoły jest dbałość o rozwój uczniów na płaszczyźnie sportu, a zwłaszcza hokeja. Uczniowie biorą udział w zajęciach hokeja na trawie, prowadzonych przez wybitnego szkoleniowca i członka zarządu Klubu Sportowego Warta, Hieronima Stawujaka. Nasi uczniowie od ponad 20 lat odnoszą sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej w tej dyscyplinie (w sezonie 2016/2017 zostali Wicemistrzami Wielkopolski w kategorii dzieci).

Szkoła nie zapomina o inwestycjach infrastrukturalnych, wśród których wymienić należy m.in. salę przystosowaną dla grupy przedszkolnej. Znajduje się w niej wydzielona część, w której dzieci mają czas na zabawę oraz druga, w której odbywają się zajęcia. Sale lekcyjne wyposażone są w tablice multimedialne. Szkoła posiada również mobilne pracownie komputerowe oraz tablety, które służą uczniom podczas zajęć lekcyjnych.

Nasz priorytet to rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów. Mogą oni korzystać m.in. z gier i zabaw ruchowych, zajęć plastycznych, czy lekcji rozwijających kompetencje językowe. W szkole działają też liczne kółka: teatralne, regionalne, wolontariatu, miłośników książek czy misyjne. Jedną z pasji, którą chcemy rozwijać wśród naszych uczniów jest zamiłowanie do nowych technologii. Oferujemy m.in. dodatkowe zajęcia komputerowe z programowania za pomocą ozobotów.

Dzięki stałemu rozwojowi, nasza szkoła z roku na rok odgrywa ważną rolę w edukacji kolejnych pokoleń poznaniaków.